Ειδικά Θέματα Λειτουργίας της Κεφαλαιαγοράς

Τίτλος: Ειδικά Θέματα Λειτουργίας της Κεφαλαιαγοράς
Προαπαιτούμενα: Επιτυχής ολοκλήρωση μαθήματος Θεσμικό Πλαίσιο Λειτουργίας της Κεφαλαιαγοράς
Διδάσκων: Χριστίνα Ι. Ταρνανίδου

Τρίτη 9.00-10.00, Πέμπτη 9.00-10.00

Σκοπός του μαθήματος είναι η παροχή εξειδικευμένης γνώσης ως προς το θεσμικό και λειτουργικό πλαίσιο που διέπει τη λειτουργία της κεφαλαιαγοράς, κατά το ημεδαπό σύστημα, αλλά και σύμφωνα με τους ειδικούς κανόνες της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Απώτερος στόχος του μαθήματος είναι οι σπουδαστές να αποκτήσουν την απαραίτητη εξοικείωση στην επίλυση πρακτικών ζητημάτων για την πληρέστερη κατανόηση του συστήματος της κεφαλαιαγοράς ως κύριας πτυχής της σύγχρονης συναλλακτικής και επαγγελματικής οικονομικής ζωής.

Το μάθημα περιλαμβάνει τόσο τη μελέτη θεωρητικών ζητημάτων όσο και την επίλυση πρακτικών προβλημάτων που αφορούν στη λειτουργία της κεφαλαιαγοράς και στις σύγχρονες συναλλαγές που πραγματοποιούνται σε αυτό το χώρο σε εθνικό και διασυνοριακό περιβάλλον. Στην πρώτη ενότητα παρουσιάζονται οι επενδυτικές υπηρεσίες, οι αγορές χρηματοπιστωτικών μέσων, οι υποδομές και οι κανόνες που διέπουν την προστασία του χρηματοπιστωτικού συστήματος από κινδύνους αφερεγγυότητας και άλλους συστημικούς. Η δεύτερη ενότητα επικεντρώνεται στους όρους λειτουργίας των εκδοτών τίτλων, στο ενημερωτικό δελτίο, στους όρους εισαγωγής χρηματοπιστωτικού μέσου σε αγορά διαπραγμάτευσης, στις ειδικές υποχρεώσεις εταιρικές διακυβέρνησης των εκδοτών ως και στις υποχρεώσεις ενημέρωσης και διαφάνειας στις κεφαλαιαγορές. Η τρίτη ενότητα αναφέρεται στους θεσμικούς επενδυτές και περιλαμβάνει τους Οργανισμούς Συλλογικών Επενδύσεων σε Κινητές Αξίες (ΟΣΕΚΑ) και τις άλλες συναφείς μορφές επενδυτικών κεφαλαίων. Η τέταρτη ενότητα αναλύει την κατάχρηση αγοράς υπό τη μορφή της καταχρηστικής εκμετάλλευσης εμπιστευτικών πληροφοριών και της χειραγώγησης αγοράς. Η πέμπτη ενότητα αναλύει το θεσμικό πλαίσιο που αφορά στην πάταξη φαινομένων νομιμοποίησης εσόδων από εγκληματικές δραστηριότητες (‘ξέπλυμα βρώμικου χρήματος’) και η έκτη ενότητα στις δημόσιες προτάσεις. Τέλος, η έβδομη ενότητα περιλαμβάνει πρακτικά και ασκήσεις επί του αντικειμένου των προηγουμένων θεματικών ενοτήτων.

Το εκπαιδευτικό υλικό του μαθήματος καλύπτεται με διαλέξεις. Η παρουσία των φοιτητών στις διαλέξεις είναι υποχρεωτική.

Η διδασκαλία περιλαμβάνει παραδόσεις, αλλά και μαθησιακές δραστηριότητες συνιστάμενες σε γραπτές προαιρετικές ή φροντιστηριακές εξετάσεις, εργασίες, αλλά και συντονισμένες επισκέψεις σε φορείς και αρχές της κεφαλαιαγοράς (πχ Χρηματιστήριο Αθηνών, Επιτροπή Κεφαλαιαγοράς κλπ).

Οι στόχοι του μαθήματος και τα επιδιωκόμενα μαθησιακά αποτελέσματα συνίστανται στα εξής:

Απόκτηση εξειδικευμένης γνώσης σε θέματα λειτουργίας της κεφαλαιαγοράς, όπως του χρηματιστηρίου και των συναλλαγών σε αυτό, των επιχειρήσεων ως εισηγμένων εταιριών, των επενδυτικών υπηρεσιών και των προσφερόμενων επενδυτικών προϊόντων (χρηματοπιστωτικών μέσων)

Εξοικείωση στην επίλυση πρακτικών ζητημάτων, στον εντοπισμό των κινδύνων με βάση και τη δικαστηριακή πρακτική (case studies) και των ευκαιριών δράσης και ανάπτυξης στο χρηματοπιστωτικό τομέα

Επιμόρφωση κατά τα εξειδικευμένα πρότυπα πιστοποίησης στελεχών της αγοράς

Εμπέδωση γνώσεων, διαμόρφωση κουλτούρας και πρακτική με βάση το ευρύτερο πλαίσιο της Ευρωπαϊκής «Ενιαίας Αγοράς» (internal market)

Γνωστική επάρκεια και ετοιμότητα με βάση τα προαπαιτούμενα για εργασιακή απασχόληση στην κεφαλαιαγορά.

Ι.Ρόκας-Χ.Ταρνανίδου-Ε.Ματθαίου, Η Κεφαλαιαγορά. Θεσμικό πλαίσιο. Κριτικές Παρατηρήσεις (2010)

• Niamh Moloney, EC Securities Regulation (2008)
  • Chris Mallin, Corporate Governance (2012)
  • Α.Καραγκουνίδης, Προστασία του Επενδυτή στο Δίκαιο των Επενδυτικών Υπηρεσιών (2007)
  • Χ.Ταρνανίδου, Η Οργανωμένη Αγορά. Κοινοτικό Δίκαιο & Εθνική Εναρμόνιση (2008)
  • Χ.Ταρνανίδου Ειδικά Δικαιώματα των Μετόχων Εισηγμένων Εταιριών. Η Οδηγία 2007/36/ΕΚ και η επικείμενη εθνική εναρμόνιση (2009)

Σημαντικοί διαδικτυακοί τόποι:
1) European Commission: The EU Single Market, Financial Services and Capital Markets
2) European Commission: The EU Single Market, Company Law and Corporate Governance

Επιπρόσθετα είναι απαραίτητο οι φοιτητές να διαβάζουν επιστημονικά άρθρα καθώς και άρθρα από τον χρηματοοικονομικό – χρηματιστηριακό τύπο

1η ενότητα: Αγορές & Υποδομές
  • Επενδυτικές Υπηρεσίες, Επενδυτικές Δραστηριότητες, Παράγωγα και Άλλα Χρηματοπιστωτικά Μέσα
  • Αγορές Χρηματοπιστωτικών Μέσων
  • Υποδομές
    • Εκκαθάριση
    • Διακανονισμός,
    • Συστήματα Άυλων Τίτλων
  • Κίνδυνοι Αφερεγγυότητας
    • Ασφάλειες
    • Αμετάκλητο
    • Σκιώδης Τραπεζική

2η ενότητα: Εκδότες Τίτλων
  • Ενημερωτικό Δελτίο
  • Εισαγωγή προς Διαπραγμάτευση
  • Ειδικές Υποχρεώσεις Εταιρικές Διακυβέρνησης Εκδοτών
  • Υποχρεώσεις Ενημέρωσης και Διαφάνειας

3η ενότητα Θεσμικοί Επενδυτές
  • Οργανισμοί Συλλογικών Επενδύσεων σε Κινητές Αξίες (ΟΣΕΚΑ)
  • Εναλλακτικά Κεφάλαια
  • Λοιπές μορφές επενδυτικών κεφαλαίων

4η ενότητα: Κατάχρηση αγοράς
  • Καταχρηστική Εκμετάλλευση Εμπιστευτικών Πληροφοριών
  • Χειραγώγηση Αγοράς

5η ενότητα: Νομιμοποίηση Εσόδων από Εγκληματικές Δραστηριότητες (‘ξέπλυμα βρώμικου χρήματος’)

6η ενότητα: Δημόσιες Προτάσεις

7η ενότητα: Ασκήσεις πρακτικής εφαρμογής και υποθέσεις πρακτικού ενδιαφέροντος (case studies)

Η εξέταση του μαθήματος θα γίνεται μέσω μιας τελικής γραπτής εξέτασης. Οι εργασίες λαμβάνονται υπόψη.

Βρίσκεστε εδώ: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Δομή MBA Part Time Program Ειδικά Θέματα Λειτουργίας της Κεφαλαιαγοράς