Ποσοτικές Μέθοδοι για Λήψη Επιχειρηματικών Αποφάσεων - Μ21107P

Διδάσκων: Ιωάννης Γερ. Χαλικιάς

Κάθε μέρα 11.00-17.00

Τηλ. Γραφείου 210 8203 271, Κινητό 6932 2547 02

Οι περισσότερες επιχειρηματικές αποφάσεις λαμβάνονται κάτω από πίεση χρόνου, ενώ έχει αυξηθεί σημαντικά τόσο ο αριθμός των οικονομικών μεταβλητών που εμπλέκονται στη διαδικασία της αντιμετώπισης του προβλήματος, όσο και τα διαθέσιμα στοιχεία που προέρχονται από τις διάφορες βάσεις δεδομένων. Αυτό σημαίνει ότι για να ληφθούν σωστές αποφάσεις θα πρέπει πρώτα να γίνει ποσοτική ανάλυση των δεδομένων προκειμένου να διαπιστωθεί η συμπεριφορά των οικονομικών μεγεθών και η ενδεχόμενη σχέση μεταξύ τους. Έτσι, η ανάλυση των δεδομένων, αποτελεί πλέον το βασικότερο σύστημα υποστήριξης αποφάσεων και είναι συνδυασμός των βασικών ποσοτικών μεθόδων και υπολογιστικών συστημάτων. Η ραγδαία εξέλιξη των υπολογιστών οδήγησε στην ανάπτυξη ολοκληρωμένων συστημάτων ανάλυσης δεδομένων. Σκοπός του μαθήματος είναι να παρουσιάσει όλες τις σύγχρονες ποσοτικές μεθόδους ανάλυσης δεδομένων. Ιδιαίτερη έμφαση δίνεται στην περιγραφή πραγματικών περιπτώσεων ενώ η εφαρμογή όλων των μεθόδων γίνεται με τη βοήθεια των γνωστών προγραμμάτων (SPSS, StatGraphics, Eviews, Excel, κλπ). Οι αριθμητικοί υπολογισμοί που απαιτούνται από τις διάφορες ποσοτικές μεθόδους είναι τόσο εκτεταμένοι που η περιγραφή τους χωρίς το κατάλληλο υπολογιστικό μέσο θα ήταν άλλη μία ακαδημαϊκή γνώση χωρίς πρακτική αξία αφού η εφαρμογή τους στην πράξη θα ήταν αδύνατη.

Το εκπαιδευτικό υλικό του μαθήματος καλύπτεται στις διαλέξεις. Η παρουσία των φοιτητών στις διαλέξεις είναι υποχρεωτική. Αυτός είναι ο καλύτερος τρόπος για την κατανόηση των θεμάτων τα οποία αναλύονται. Η προσωπική μελέτη αποτελεί ουσιαστικό και σημαντικό μέρος της μελέτης για το μάθημα.

Με την ολοκλήρωση του μαθήματος οι φοιτητές θα είναι σε θέση να κατανοήσουν:

Να εκτελούν αναλύσεις των δεδομένων με τη βοήθεια των υπολογιστών και των σχετικών προγραμμάτων (MS Excel, SPSS, κλπ)
Να εμπεδώσουν τις βασικές έννοιες των μεθόδων ανάλυσης και να είναι σε θέση να κατανοήσουν τις πιο προχωρημένες μεθόδους
Να καταλάβουν πως ένα στατιστικό υπόδειγμα χρησιμοποιείται για να περιγράψει τη σχέση μεταξύ των διαφόρων μεταβλητών στα πλαίσια ενός επιχειρηματικού προβλήματος, πως εξειδικεύεται, και πως οι μεταβλητές διακρίνονται σε εξαρτημένες  και ανεξάρτητες
Να εφαρμόζουν τις ανάλογες στατιστικές μεθόδους προκειμένου να εκτιμήσουν τις παραμέτρους του υποδείγματος
Να κατανοούν και να αναλύουν τις εκτυπώσεις των στατιστικών προγραμμάτων και να ερμηνεύουν τα αποτελέσματα
Να προβαίνουν σε  εκτεταμένες αναλύσεις αριθμητικών δεδομένων στα πλαίσια των γραπτών εργασιών και της διπλωματικής εργασίας

Χαλικιάς, Ι., Στατιστική: Μέθοδοι Ανάλυσης για Επιχειρηματικές Αποφάσεις, 3η Έκδοση, Rosili, 2010.

Berenson, M., Levine, D. and Krehbiel, T., Basic Business Statistics: Concepts and Applications, 12th Edition, Prentice Hall, 2011.

Levine, D.M., Berenson, M.L., Krehbiel, T.C., and Stephan, D., Statistics for Managers, Using Microsoft Excel, 6th Edition, Prentice Hall, 2011.

Εισαγωγή, κατηγορίες ποσοτικών δεδομένων, πίνακες - διαγράμματα, κλίμακες μέτρησης. Κατανομές συχνοτήτων, μέτρηση τάσης, διασποράς, ασυμμετρίας. Εισαγωγικές έννοιες στις πιθανότητες, κατανομές, κατανομές δειγματοληψίας, εκτιμητική και έλεγχοι υποθέσεων. Κριτήριο Χ2, Ανάλυση Διακύμανσης. Απλή Συσχέτιση & Παλινδρόμηση, Πολλαπλή Παλινδρόμηση. Ανάλυση Χρονολογικών Σειρών. Εισαγωγή και εφαρμογές στο πρόγραμμα SPSS, StatGraphics, κλπ. Παρουσίαση πραγματικών περιπτώσεων (case studies).

Η αξιολόγηση των φοιτητών θα γίνεται ως ακολούθως.

100% τελική εξέταση

Βρίσκεστε εδώ: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Δομή MBA Part Time Program Ποσοτικές Μέθοδοι για Λήψη Επιχειρηματικών Αποφάσεων - Μ21107P