Διοίκηση Έργων - M21213P

Τίτλος: Διοίκηση Έργων
Διδάσκων: Βρασίδας Ν. Λεώπουλος

Δευτέρα, Τρίτη 11.00-13.00

Οι επιχειρήσεις βασίζουν περισσότερο από ποτέ τη λειτουργία τους σε έργα και ως εκ τούτου αναζητούν στελέχη με εξειδικευμένες γνώσεις στη διαχείριση έργων. Στο μάθημα Προγραμματισμού και Διοίκησης Έργων γίνεται σε βάθος ανάλυση των δραστηριοτήτων της διαχείρισης έργων υπό το πρίσμα των διεθνώς αναγνωρισμένων προτύπων μεθόδων και πρακτικών. Το μάθημα έχει σκοπό να δώσει στους σπουδαστές τις βασικές γνώσεις και δεξιότητες για τη διαχείριση έργων με έμφαση στα έργα σχεδιασμού, ανάπτυξης και εγκατάστασης έργων πληροφορικής και τηλεπικοινωνιών. Περιλαμβάνονται θέματα οργάνωσης της ομάδας έργου σε σχέση με την οργανωτική δομή του φορέα που το εκτελεί και του καθορισμού υπευθυνοτήτων και αρμοδιοτήτων, ανάλογα με το σκοπό και τους στόχους του έργου. Παρουσιάζονται μέθοδοι για τη δημιουργία του προγράμματος έργου με την ανάλυση σύνθετου έργου σε δραστηριότητες, την κατάστρωση & επίλυση δικτύων  προγραμματισμού CPM και PERT και τον προγραμματισμό με περιορισμούς δυναμικού. Ακολουθεί η κοστολογική παρακολούθηση του έργου και η ανάπτυξη και παρακολούθηση των χρηματορροών. Τέλος, δίνεται ιδιαίτερη έμφαση στη διασφάλιση ποιότητας έργου και τη διαχείριση κινδύνων.

Το εκπαιδευτικό υλικό του μαθήματος καλύπτεται στις διαλέξεις που συνοδεύονται από επίλυση ασκήσεων. Η παρουσία των φοιτητών στις διαλέξεις είναι υποχρεωτική. Η κατανόηση των θεμάτων τα οποία αναλύονται γίνεται κατά το μεγαλύτερο μέρος στη διάρκεια των διαλέξεων αυτών. Η προσωπική μελέτη αποτελεί ουσιαστικό και σημαντικό υποβοηθητικό μέρος της μελέτης για το μάθημα.

Με την ολοκλήρωση του μαθήματος οι φοιτητές θα είναι σε θέση:

• Να κατανοήσουν τα βασικά χαρακτηριστικά των έργων και τη διάκριση από την επαναλαμβανόμενη παραγωγή
  • Να αναλύσουν το έργο σε δραστηριότητες και να δημιουργήσουν τη Δομή Ανάλυσης Εργασιών και το Δίκτυο Δραστηριοτήτων
  • Να διακρίνουν τις διαφορετικές οργανωτικές δομές των οργανισμών που υλοποιούν έργα και την επίπτωσή τους στη διοίκηση των έργων
  • Να αντιστοιχούν πόρους στις δραστηριότητες του έργου και να εκτιμούν το κόστος του έργου
  • Να αντιμετωπίζουν με συστηματικό τρόπο τις αβεβαιότητες και τους κινδύνους που σχετίζονται με τα έργα.

Δίνονται διαφάνειες που καλύπτουν την ύλη και ασκήσεις που επιλύονται κατά τη διάρκεια του μαθήματος

• PMI, 2008, Project Management Body of Knowledge, Project Management Institute, USA.
  • Shtub, A., Bard, J. and Globerson, S. 2008, Διαχείριση έργων - Διεργασίες, μεθοδολογία και οικονομική ανάλυση, Επίκεντρο.
  • Maylor, H. 2005, Διαχείριση Έργων, Κλειδάριθμος.

1. Ορισμός έργου - Ορισμός διοίκησης έργου – Διεργασίες διοίκησης έργων, Πρότυπα διοίκησης έργων, Κύκλος ζωής έργου - Δομή ανάλυσης εργασιών (WBS)
2. Διαχείριση χρόνου  - Μέθοδος του κρισίμου δρόμου (CPM) - Ελεύθερο και ανεξάρτητο περιθώριο - Αβεβαιότητα εκτιμήσεων – Διαγράμματα PERT
3. Διαχείριση ανθρώπινου δυναμικού - Οργανωτικές δομές (δομή κατά λειτουργία, δομή κατά έργο, δομές  μήτρας, SBUs) - Ομάδα έργου – Πίνακας υπευθυνοτήτων
4. Τρόποι διοίκησης - Παρακίνηση εργαζομένων  - Εξισορρόπηση δυναμικού (σταθερή διάρκεια, σχέση διάρκειας - πόρων)
5. Διαδικασίες διαχείρισης ποιότητας έργου - Διαχείριση κινδύνων έργου
6. Διαχείριση κόστους έργου  - Προκοστολόγηση – Προϋπολογισμός – Χρηματορροές - Παρακολούθηση εξέλιξης μέσω προγραμματισμένου και πραγματικά αναλωθέντος κόστους.

100% τελική εξέταση. Τα θέματα βασίζονται στις ασκήσεις που επιλύονται στη διάρκεια των διαλέξεων.

Βρίσκεστε εδώ: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Δομή MBA Part Time Program Διοίκηση Έργων - M21213P